30 ივნისს თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტში დიპლომირებული მედიკოსის ამერიკული პროგრამის რიგით მეხუთე გამოსაშვები ღონისძიება გაიმართა. სწავლის დასრულება არის მიღწევა, რომელიც იმსახურებს აღიარებას და წახალისებას. ეს არის მიზეზი იმისა, რომ გამოსაშვები დღე ყოველთვის ყველაზე ამაღელვებელია თსსუ-ის დიპლომირებული მედიკოსის ამერიკული პროგრამის კალენდარში. ყოველ წელს პროგრამა კურსდამთავრებულებთან ერთად გრანდიოზული ცერემონიალით აღნიშნავს სწავლის დასრულებას.
ღონისძიების განმავლობაში თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული პერსონალი, ფაკულტეტის წარმომადგენლებთან და საპატიო სტუმრებთან ერთად, გამოსაშვები კურსის სტუდენტებს მოსავს სახელობითი ყელსახვევებით, რომელიც წარმოადგენს მედიცინის ხარისხის სიმბოლოს. ეს დღე ყოველთვის სავსეა ბედნიერებითა და სიამაყით. დიპლომირებული მედიკოსის ამერიკული პროგრამის 2023 წლის გამოსაშვებ ღონისძიებას თსსუ-ის თეატრალურმა დარბაზმა უმასპინძლა.კურსდამთავრებულებს სწავლის დასრულება საგანგებო სიტყვით მიულოცეს თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის რექტორმა, პროფესორმა ზურაბ ვადაჭკორიამ, დიპლომირებული მედიკოსის ამერიკული პროგრამის ხელმძღვანელმა, პროფესორმა რიმა ბერიაშვილმა, პროგრამის დირექტორმა, ასოცირებულმა პროფესორმა ეკა ეკალაძემ, ემორის უნივერსიტეტის მედიცინის სკოლის წარმომადგენლებმა: საგანმანათლებლო პროგრამების დირექტორმა, პროფესორმა არჩილ უნდილაშვილმა, ასისტენტ-დეკანმა, პროფესორმა გორდონ ჩერჩვორდმა და ამერიკის შეერთებული შტატებიდან მოწვეულმა პროფესორმა, რაია ჩიორნიმ.
გამოსაშვებ ღონისძიებაზე შეკრებილ აუდიტორიას სიტყვით მიმართა დამამთავრებელი სემესტრის სტუდენტმა, რაგავენდრა სამირა კაპუმ: „ჩვენი მოგზაურობა თსსუ-ში აქ მთავრდება მრავალი საოცარი მოგონებებით, რომლებიც მთელი ჩვენი ცხოვრების მანძილზე გაგვყვება. არის ერთი რამ, რაც მე ვისწავლე 2023 წლის ამ კლასის ღირსშესანიშნავი ადამიანებისგან ბოლო 6 წლის განმავლობაში, - ჩვენ შეგვიძლია ნებისმიერ გამოწვევას მივუდგე და გადავლახოთ. მადლობა პროგრამის ადმინისტრაციულ პერსონალს უზარმაზარი მხარდაჭერისთვის და მადლობა თსსუ-ის ყველა ფაკულტეტის წევრს იმ ცოდნისთვის, რომელიც თქვენ მოგვეცით, რამაც მიგვიყვანა იქ, სადაც დღეს ვართ ჩვენს სამედიცინო მოგზაურობაში. ჩვენ ეს შევძელით!.."
ღონისძიების მიმდინარეობისას დაჯილდოების ტრადიციული ცერემონია შედგა. დიპლომირებული მედიკოსის ამერიკული პროგრამის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისათვის წელს მადლობის ჯილდო გადაეცა პროფესორ გორდონ ჩერჩვორდს. კურსდამთავრებულთა გადაწყვეტილებით, სამაგალითო მასწავლებლის პრიზები გადაეცათ კლინიცისტებს, პროფესორ ნანი ყავლაშვილს, პროფესორ ნინო ქანთარიას, პროფესორ ნონა ჯანიკაშვილს. ასევე, ჰუმანიტარული საგნის მოწვეულ მასწავლებელს, - სალომე ძიძიგურს.
ცერემონიალის დასასრულს გამოსაშვები სემესტრის სტუდენტებმა პროგრამის დირექტორთან, ასოცირებულ პროფესორთან, ეკა ეკალაძესთან ერთად ჰიპოკრატეს ფიცი დადეს.
თბილისის სახელწმიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის, დიპლომირებული მედიკოსის ამერიკული პროგრამისა და ემორის უნივერსიტეტის მედიცინის სკოლის სახელით წარმატებებს ვუსურვებთ პროგრამის კურსდამთავრებულებს!

On June 30, 2023, at Tbilisi State Medical University the 5th Graduation Ceremony of the American MD Program was held. Graduation is an accomplishment that deserves recognition and encouragement. That’s the reason why Graduation day is always one of the most moving and poignant days on the USMD calendar. Every year the American MD Program of TSMU and its graduates celebrate study accomplishments with a grand ceremony.
During the event of the year 2023 faculty and administrative personnel of Tbilisi State Medical University and other distinguished guests put scarves on students as a symbol of a Medical Degree. This day is always full of happiness and pride.
Graduation Ceremony of the American MD Program Class of 2023 took place at the Theater Hall of TSMU. Study accomplishment was congratulated by the Rector of Tbilisi State Medical University, Professor Zurab Vadachkoria, the Head of the American MD Program, Professor Rima Beriashvili, the Director of the Program, Associate Professor Eka Ekaladze and the representatives of Emory University School of Medicine, - the Director of Educational Programs, Professor Archil Undilashvili, the Assistant Dean, Professor Gordon Churchward and a visiting professor from the United States of America, Dr. Raya Chyorny.
During the event the 6th-year USMD Program Student, Raghavendra.
Sameera Kapu addressed the audience: “Our journey at TSMU ends here with many amazing memories that will be cherished throughout our lives. If there is one thing that I learned from the remarkable people of this Class of 2023 over the past 6 years, is that we are capable of rising to any challenge. Thank you to all the administrative staff for the immense support and thank you to all the faculty members of TSMU for the knowledge you have given us which made us where we are today in our medical journey. We did it!..”
During the event a traditional Award Ceremony took place. In recognition for outstanding contribution to development of the American MD Program at TSMU this year special Appreciation Award was presented to Professor Gordon Churchward. With the choice of the graduates of Class of 2023:Exemplary Teacher Awards were presented to Nani Kavlashvili, MD, PhD, Nino Kantaria MD, PhD, Nona Janikashvili, PhD and Salome Dzidziguri.
To the end of the ceremony graduates pledged the Hippocratic Oath with the Associate Professor Eka Ekaladze, the Director of the American MD Program and threw the caps. On behalf of Tbilisi State Medical University, American MD Program and Emory University School of Medicine, we wish great success to the graduates of the American MD Program of TSMU!